Okolice
Łapszanka to miejscowość turystyczna, położona w głębokiej dolinie potoku, który tworzy około 30 wodospadów. Z Przełęczy nad Łapszanką (945 m n.p.m.) roztacza się widok na Tatry i szeroka panorama na Magurę Spiską.
W górnej części wsi zlokalizowana jest kapliczka-dzwonnica pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, zbudowana w 1928 roku z dzwonem z tego samego roku. To często fotografowany, charakterystyczny element wsi. Według dawnych wierzeń, bicie w dzwon tej kapliczki miało odganiać płanetniki, które powodowały burze. Dlatego dzwoniono, gdy zaczynała się burza.
Białka Tatrzańska to wieś podhalańska, która pod względem infrastruktury turystycznej jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości górskich. Co roku na rzece Białce organizowane są Mistrzostwa Polski w spływie kajakowym. Warto odwiedzić ścisły rezerwat przyrody Przełom Białki czyli tzw. Skałki. W ofercie Białki znaleźć można szeroką gamę stoków dla narciarzy i snowboardzistów.Niedaleko stąd do innych miejscowości wypoczynkowych takich jak: Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kośne Hamry, Mur, Stasikówka, Małe Ciche, Brzegi, Leśnica, Gliczarów, Czarna Góra, Rzepiska, a także Jurgów, Zakopane, czy Nowy Targ.
Atrakcje naszej miejscowości:
- Przełom Białki, rezerwat przyrody, który obejmuje przełom rzeki Białki pomiędzy dwoma skałkami Kramnicą na prawym brzegu i Obłazową na lewym;
- Rzeka Białka, prawy dopływ Dunajca o długości 41 km;
- Litwinowa Góra, roztacza się stąd olśniewająca panorama obejmująca Gorce, Pieniny, Babią Górę, a przede wszystkim wspaniałe szczyty polskich i słowackich Tatr.
- Wierchowa Droga, zwana także Drogą Królewską, uważana za jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych, który prowadzi przez białczańskie wierchy;
- liczne szlaki turystyczne jak np. szlak z Wodogrzmotów do Doliny Pięciu Stawów, szlak z Sołtystwa na Czarnej Górze do Rzepisk, szlak przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów, szlak wzdluż rzeki Białki i wiele innych;
- wyciągi i ośrodki narciarskie, znajdziecie u nas 5 wyciągów krzesełkowych, 15 wyciągów talerzykowych oraz 3 wyciągi oryczkowe.